Fascia
Fascia je typ spojivového tkaniva, väzivová štruktúra, ktorá obaľuje svaly, orgány, cievy a nervy.
Lekárka Carla Stecco, ktorá v roku 2014 vydala úplne prvý atlas na tému fascií o nich hovorí ako o samostatnom orgáne, pretože fascie majú údajne až desaťnásobne viac nervov ako svaly, takže vďaka nim vnímame aj mnoho signálov z vnútra i z okolia. Takisto sú schopné vlastnej kontrakcie bez ohľadu na svaly. Ďalší autori, ktorí sa výskumu fascií venujú / venovali sú napríklad Tom Myers, Robert Schleip a Ida Rolf (zakladateľka prístupu dotykovej terapie Rolfing – štrukturálna integrácia).
V podstate sa fascie nachádzajú v celom tele okrem vlasov, zubov a nechtov.
Čo sa svalov týka, fascia ich neobaľuje len na povrchu, ale nachádza sa okolo každého svalového vlákna, čím ich nielen obaľuje, ale aj člení. Ak ste už niekedy pripravovali surové mäso, možno ste si všimli jemné biele blany – to sú fascie.
Vytvárajú akúsi sieť, pavučinu, ktorá môže mať rôznu hrúbku, vlastnosť a funkciu špecifickú pre danú oblasť.
Často sa tiež používa analógia pomaranča prekrojeného na polovicu. Okrem tvrdého obalu v ňom vidíme dužinu, ktorá je rozdelená do mesiačikov a v nich do ešte menších zväzkov tenkými, takmer priehľadnými blanami. Tak nejak si možno predstaviť aj fascie v našom tele.
Jednotlivé vedné odbory medicíny sú často veľmi úzko vymedzené a špecializované, fascie však poukazujú na absolútnu prepojenosť ľudského tela a definitívne zmenili pohľad odborníkov na to, ako ľudské telo funguje.
Fascia sa nachádza na povrchu aj v hĺbke tela, kde vytvára rôzne prepážky a dutiny, oddeľuje jednotlivé tkanivá a orgány, no zároveň ich prepája a umožňuje im komunikáciu.
Zdroj
text: https://profy.sk/svalova-fascia-co-to-je-a-preco-je-dolezita
obrázok: https://www.purephysio.com.au/blog/what-is-fascia